Průběh ošetření


Pokud se bojíte sednout si do zubařského křesla a nějaký čas v něm setrvat, nebojte se. Pokud jdete na dentální hygienu poprvé, vše vysvětlím, pro vás možná některé úkony nebudou úplně příjemné, je možnost anestezie ve spreji. Pokud je v dutině ústní zánět dásní a poddásňový zubní kamen, je umrtvení doporučeno pro vaše pohodlí a návštěva je rozdělena někdy i na dvě. 

Dentální hygiena začíná krátkým rozhovorem mezi dentální hygienistkou a pacientem získat důležité informace. Padnou otázky ohledně dentálních pomůcek, návštěvy stomatologa, jestli se s něčím léčíte. Proběhne instruktáž správné techniky čištění, poté už může nastat samotné ošetření. K zjištění stavu dutiny ústní se používají indexy, díky kterým zjistím stav dásní a zubní kámen, případně parodontozu.

Pak už můžeme začít s ostraněním zubního kamene ultrazvukem nebo ručními nástroji. Pokud bude pacientovi nepříjemné, můžeme dát povrchovou anestezii ve spreji. Pokud má pacient velké nánosy zubního kamene, onemocnění dásní nebo parodontální choboty, může se stát, že v ordinaci uděláme jednu čelist a na druhou domluvíme jiný termín, aby bylo vše precizní. Poté co se provede scaling (odstranění zubního kamene), použije se AIRFLOW (pískování k odstranění pigmentací a leštěni skloviny), popřípadě uděláme depuraci (doleštění), výživu nebo fluoridaci zubů, 

" Jen kartáček nestačí "

Součástí dentální hygieny je i podrobná instruktáž správné techniky čištění zubů. Důkladná domácí péče je jedním ze základních předpokladů pro zdravé zuby a dásně, pokud pacient doma nespolupracuje a hygiena neni výborná, tak se mohou vracet záněty dásní, zubní kámen. 

Posledním krokem jsou kontrolní návštěvy v individuálně stanoveném čase. Přesvědčíme se, zda jste zvládli techniku čistění chrupu tak, aby byla vaše denní ústní hygiena co nejefektivnější. Případně provedeme reinstruktáž o správné péče o zuby a dásně a upravíme techniku nebo kartáčky!